KAĞIT

Kağıt Sektörü için Test Cihazları

Kağıt, karton ve oluklu sektörlerine yönelik; yarı -mamül ve ürünler için kalite kontrol ve ARGE testlerine uygun sertifikalı kağıt test cihazları.

Kağıt Testleri

AMBALAJ İÇİN BASMA TESTİ

Kenar ezme testi gibi, bir sıkıştırma testi, diğer kutular ve öğelerle birlikte küçük alanlarda istiflenebilecek veya sıkıştırılabilecek ambalaj malzemelerini değerlendirmek için yardımcı olabilir.

Kenar ezme testi, mukavvayı kendi kenarında değerlendirirken, sıkıştırma testi sırasında kabın yüzlerine, çapraz olarak zıt kenarlara veya köşelere kuvvet uygulanabilir. Aynı standardı, karton dışında varil, kova, şişe ve fıçı gibi diğer malzemeleri değerlendirmek için de kullanabilirsiniz.

Sıkıştırma testi, bir konteynerin kendisine uygulanan harici sıkıştırma yüklerine direnme yeteneğini ölçmek için kullanılabilir. Kutu, herhangi bir şişkinliği, bozuk veya hasarlı şekli, hasarlı köşeleri veya içindeki ürünlerde hasarı ortaya çıkarmak için iki paralel plaka arasında kademeli olarak sıkıştırılır.

Standart: ASTM D642 – 15

Gerekli ekipman: sabit veya döndürülmüş plaka tipi sıkıştırma test makineleri

Uygun ambalaj malzemeleri: nakliye konteynırları (örneğin, kutular ve variller) veya bileşenler veya her ikisi. Nakliye konteynerleri, içerikli veya içeriksiz ve kapaklı veya kapaksız olarak test edilebilir.

KENAR EZİLME TESTİ (ECT)

Fabrikalarda ve depolarda siparişlerin depolanması, nakliyesi ve dağıtımı için nakliye kartonlarının istiflenmesi yaygındır. Bazen bir fabrikada sınırlı depolama alanı olabilir ve yerden tasarruf etmek için çok fazla kutuyu yanlış bir şekilde üst üste istifleyebilirler. Uygun olmayan istifleme, nakliye kartonlarını zorlayabilir ve çökmelerine neden olabilir (ilgili: Ürününüzün Müşterilere Doğru Durumda Ulaşmamasının 3 Nedeni).

Kenar ezilme testi (ECT), uluslararası tedarik zincirlerinde paletler üzerinde nakliye ve karton istifleme daha popüler hale geldikçe 1990’larda geliştirildi. Daha önce yaygın olduğu gibi, bir kartonun gücünü tek başına değerlendirmek, gerçek nakliye durumlarında performansını ölçmede başarısız oldu. Kenar ezilme testi, bir karton malzemenin çökmeden önce dikey veya yükleme yönünde dayanabileceği sıkıştırma kuvvetini ölçer.

Bitmiş bir kutunun sıkıştırma mukavemeti, bir karton bölümünü kenarı üzerinde dururken ezmek için gereken kuvvet miktarı ile tanımlanır. Bu test sırasında, ambalaj malzemesinin küçük bir numunesinin ucunun üzerinde çökene kadar dururken kenarına bir yük uygulanır.

Standart: TAPPI (Kağıt Hamuru ve Kağıt Endüstrisi Teknik Birliği) 811

Gerekli ekipman: ECT test cihazı

Uygun ambalaj malzemeleri: oluklu mukavva kutular veya nakliye kartonları, özellikle nakliye için paletler üzerine istiflenecek olanlar

PATLAMA MUKAVEMET TESTİ (BST)

Mullen testi olarak da bilinen patlama mukavemeti testi, her ikisi de oluklu veya mukavva malzemelerin mukavemetini değerlendirdikleri için genellikle kenar ezme testiyle karşılaştırılır. Bu iki test birlikte, ithalatçılar için en yaygın olarak önerilen paketleme laboratuvarı testleridir.

Ancak bu, testler farklı şeyleri ölçtüğü için ithalatçıların bu iki testi birbirinin yerine kullanması gerektiği anlamına gelmez. Patlama mukavemeti, oluklu mukavvayı delmek için gereken kuvvetin ölçüsüdür. Kenar ezme testinde olduğu gibi kenarda kuvvet uygulamak yerine düz tarafına kuvvet uygulanır.

Patlama mukavemeti testi, kenar ezilme testinden daha eski bir testtir ve bir kartonun mukavemetinin daha genel bir değerlendirmesini sağlar. Ürünleri tek tek gönderen ithalatçılar, gönderileri paletler üzerine istiflenen ürünlerden daha sert elleçlemeye tabi olabileceğinden patlama mukavemeti testini daha yararlı bulabilir.

Standart: TAPPI / ANSI T 810 om-11

Gerekli ekipman: patlama gücü test cihazı veya Mullen test cihazı

Uygun ambalaj malzemeleri: oluklu mukavva kutular veya nakliye kartonları, özellikle palet yerine tek tek taşınacak olanlar için

DELME DİRENCİ TESTİ

Ürünlerinizi göndermek sadece nakliye değil, aynı zamanda nakliye ve işlemeyle de ilgilidir. Onlarca kişi son müşteriye ulaşmadan paketlerinizi halledebilir. Kutu başka bir nesneyle çarpışırsa karton, fabrika personeli ve lojistik personeli tarafından elleçleme sırasında kolayca delinebilir. Diğer kutuların köşeleri, bir kamyonun veya nakliye konteynırının keskin kenarları veya kutunun içindeki keskin bir ürün, nakliye kartonlarınızı delebilir.

Ambalaj testi laboratuar testleri Delinme direnci testi, ambalaj malzemesinde bir delik oluşturmak için gereken enerjiyi değerlendirerek bu tür çarpışmaları simüle etmeyi amaçlamaktadır. Patlama mukavemeti testi ve delme testi, ambalaj malzemelerinin delme yoluyla hasara karşı duyarlılığını doğrular. Ancak delinme direnci testi, sarkaç kolu ve mukavvaya 90 derecelik bir yayda fiziksel olarak çarpan bir çelik piramit kafası olan bir delinme direnci test cihazı kullanır.

Standart: ISO 3036: 1975 veya TAPPI T 803 cm-10

Gerekli ekipman: Sarkaç kollu ve delme için sivri çelik başlı delinme direnci test cihazı

Uygun ambalaj malzemeleri: herhangi bir oluklu mukavva kutu veya nakliye kartonu

TRANSİT ARAÇ TİTREŞİMLERİNİ BENZETMEK İÇİN TİTREŞİM TESTİ

Modern otomobiller, yüzyılı aşkın bir süre önceki ilk Model T tasarımlarından çok daha sorunsuz çalışır. Ancak kamyonlar ve yarı ürünler de dahil olmak üzere bir dizi araçla yapılan nakliye, genellikle bir nakliye kartonunu, iç ambalajını, ambalaj kapağını ve içindeki ürünleri etkileyebilecek titreşim üretir. Asfaltsız yollara sahip daha az gelişmiş ülkelerde seyahat ederken gönderiniz ek çarpmalara, sarsıntılara ve titreşime maruz kalabilir.

Titreşim testi, iç ambalaj ve kapatma dahil olmak üzere bir kabın performansını, gücü ve içindeki ürünleri sağladığı koruma açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Standart: ASTM D999-08 (2015)

Gerekli ekipman: titreşim masası veya çalkalayıcı

Uygun ambalaj malzemeleri: herhangi bir biçim, malzeme, tür veya tasarımda iç ambalaj, kapatma aracı ve her boyut ve ağırlıkta kaplar. Kaplar, iç ambalajın ve kapağın mukavemetini ölçmek için genellikle yüklendikten sonra yüklendikten sonra test edilir.

Bir konteynerin nakliye sırasında maruz kalabileceği farklı titreşim seviyelerini simüle etmeyi amaçlayan dört farklı paket test yöntemi vardır. İthalatçılar, sevkiyatları için uygun ambalaj test yöntemini belirlemek için hem ambalaj malzemelerini hem de nakliye yöntemini değerlendirmelidir. Bu test yöntemleri şunları içerir: ambalaj testi laboratuar testleri

Metot A1 — Tekrarlayan şok testi (dikey hareket): bir aracın yatağında sınırsız taşınabilen ayrı konteynerler için uygundur

Metot A2 — Tekrarlayan şok testi (dönme hareketi): A1 olarak, bir aracın yatağında sınırsız olarak taşınabilen ayrı konteynerler için uygundur

Yöntem B – Tek kap rezonans testi: tek bir kabın ve iç ambalajının içeriğini koruma yeteneğini test eder

Yöntem C – Paletlenmiş yük, birimleştirilmiş yük veya dikey yığın rezonans testi: istiflendiğinde dinamik yüklere dayanacak konteynerlerin mukavemetini test eder

AMBALAJ İÇİN ŞOK TESTİ

Bir şok testi, ithalatçıların genellikle bir sevkıyat öncesi denetim sırasında yerinde ambalaj testlerinde talep ettikleri karton düşürme testine benzer görünebilir. Karton düşürme testi gibi serbest düşüş testi yapmak kolaydır ve bir dizi damla yoluyla ambalaj malzemeleri, yöntemleri veya çeşitlerindeki sorunları ortaya çıkarabilir. Ancak daha kapsamlı ve istatistiksel olarak doğru ambalaj testi arayan ithalatçılar, bir laboratuvarda gerçekleştirilen bir şok testini düşünebilirler.

Paketleme testi laboratuar testleri Yerinde karton düşürme testi ile her damlanın yönü denetçi tarafından manuel olarak belirlenir. Bir dizi dokuz damla için kartonun nasıl yönlendirileceğine dair standartlar olsa da, manuel paketleme testi, damlama yüzeyi ile tam olarak dikey bir düşüşün istatistiksel doğruluğunu hala sağlayamamaktadır. Bir makine, nakliye kartonunun köşesinden ve düşme yüzeyinden tam olarak 90 derecelik bir düşüşü belirleyebilirken, bir insan kartonu 92 veya 95 derecelik bir düşüşle düşürebilir.

Birkaç derece gerçekten ne kadar fark yaratır? ASTM testi, diklikten iki derece kadar küçük bir varyasyonun yüzde sekiz daha düşük hızlanma ve çarpma enerjisinin dağılmasına neden olduğunu buldu. Dolayısıyla, tek başına yerinde karton düşürme testi, ambalajınızdaki önemli güvenlik açıklarını ortaya çıkarmak için yetersiz olabilir.

Standart: ASTM D 5487

Gerekli ekipman: şok test makinesi

Uygun ambalaj malzemeleri: yüklü nakliye konteynırları, silindirik konteynırlar ve çantalar ve çuvallar.

Biz sizi arayalım

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Bizi Arayın

Tüm teknik veya ticari istekleriniz için

0 216 4624934

bilgi@enforlab.com

Call Now ButtonHEMEN ARA