Elyaf analiz cihazı

Testex elyaf analiz cihazı; 100 gr’ a kadar pamuk elyaf numunesi içindeki lif, atık ve toz içeriğini belirlemede kullanılır. Ayrıca sonraki testler için elyafı açma, temizleme ve sentetik elyafın elyaf olmayan içeriğinin tayininde de kullanılır. Cihaz, genel tarak prensibi ve hava ayracı yöntemini kullanır.

ITMF

Tüm standartların listesi için lütfen iletişime geçiniz.

Elyaf analiz cihazı

[[[[]],[[]],”and”]]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

TB500

  • Rotor Hızı
  • Çalışma Genişliği
  • Besleme Role Boyutu
  • 900RPM
  • 490mm
  • çap: 57.15mm

Elyaf atık analizi

Tohumlu pamuk ile pamuk arasındaki fark nedir?

Pamuk bitkilerinden yapay veya makine ile toplanan pamuk lifleri, henüz işleme tabi tutulmadan “tohum pamuğu” olarak adlandırılan pamuk çekirdeğinden henüz ayrılmamıştır. Tohum pamuğunu çırçırlamak, pamuk tohumlarını ve pamuk liflerini elde etmek için, buradaki pamuk liflerine “tüysüz” denir. Genel olarak, pamuk tüysüzdür.

Pamuk alımında dikkat edilecek unsurlar nelerdir?

Tohumlu pamuğu alırken, özellikle de çok sayıda satın alımda; pamuğu, üretim gereksinimlerini karşılayan pamuk lifini elde etmek ve daha sonraki tekstil işlemlerinin sorunsuz ilerlemesini sağlamak için genel olarak test etmemiz gerekir. Tiftik yüzdesi, nem geri kazanımı ve kirlilik oranı, test kalitesinin ana faktörleridir. Öncelikle, bir sorunu çözmeliyiz: Tohumlu pamuğu satın aldığımızda, safsızlık oranı tohumlu pamuk içindir, nem geri kazanımı pamuk içindir ve giyim oranı hesaplanır.

Tiftik yüzdesi, birim kütle başına tohumlu pamuk içindeki lif oranı ve yüzde olarak ifade edilir, bu nedenle tiftik yüzdesi olarak adlandırılır. Örneğin, normal şartlar altında,% 40 – 40 pamuk tiftik yüzdesi,% 40 – 40 kilo tiftik üretimine atıfta bulunarak 100 kilogram tohumlu pamuğu gerektirir. 

Tüy bırakmayan pamuğun nem geri kazanımı ve nem içeriği: Nemli geri kazanım, ıslak pamukta su ağırlığının kuru pamuk ağırlığına oranı anlamına gelir. Nem içeriği, ıslak pamukta ıslak ağırlık ve ıslak pamuk ağırlığının oranını belirtir. Tüysüz numune ilk önce tartılır ve daha sonra tiftik nem ağırlığını almak ve karşılık gelen sayısal hesaplamaya taşımak için nem analiz cihazı tarafından işlenir. Tanımdan, nemin geri kazandığını veya nem içeriğini bildiğimiz sürece başka bir nemi hesaplayabileceğimizi görmek kolaydır.

Kirlilik oranı, kum, dallar ve yapraklar, yumuşak tohumlar ve pamukta epidermis gibi tehlikeli olmayan malzemelerin oranını belirtir.

Peki, tohum pamuğu alırken bu üç bilgiyi nasıl biliyoruz? İlk olarak, bir pamuk çöp analizörü kullanabiliriz, tohum pamuk örnekleri üç parça pamuk, pamuk tohumu ve büyük partikül çöpüne ayrılabilir, daha sonra sırasıyla tartılır ve kirlilik oranı hesaplanır. İkinci olarak, bir testere çini tipi kullanılır, tüysüz numunelerin gerçek üretimini yapar, tüysüz örnekleri nem analiz cihazına koyar, nem içeriğini alır ve pamuğun nem geri kazanımını veya nem içeriğini hesaplar. Son olarak, tiftik yüzdesi tohum pamuk ağırlığı ve tiftik ağırlığı ile hesaplanır. Burada pamuğun kalitesini genel olarak anlıyoruz.

Tabii ki, pamuk lifi kullanımı çok geniştir ve pamuk lifi kalitesi için farklı gereksinimler vardır. Pamuk liflerinin kalitesine göre etkili ve makul üretim düzenlemelerinin nasıl yapılacağı pamuk liflerinin yoğunluğunun, inceliğinin ve uzunluğunun daha ayrıntılı ve tam olarak anlaşılmasını gerektirir. Blogdaki tekstil bilgilerimizi güncellemeye devam edeceğiz ve dikkatinizi bekliyoruz.

Elyaf Atık Analiz Makinesi​

ITMF

Call Now ButtonHEMEN ARA