Kumaş Çekmezlik ve Yıkama Test Makinesi

Testex kumaş çekmezlik ve yıkama test makinesi – Wascator Tip; kumaş, giysi ve öteki tekstil malzemelerinin boyutsal sabitlik özelliklerinin ( büzüşme ) tayininde kullanılır. Wascator -FOM71 modelinin sunduğu test ortamını sağlar.

AGB /T8629, GB/T 8630, ISO 6330 /5077, FZ/ T70009, BS 4923, EN 25077 /26330, JIS 1909, IWS Marks & Spencer’s sertifikası vardır.

Tüm standartların listesi için lütfen iletişime geçiniz.

Kumaş Çekmezlik ve Yıkama Test Makinesi

[[[[]],[[]],”and”]]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

TF176

Kumaş Çekmezlik ve Yıkama - Wascator Tip

Kumaşların boyutsal kararlılığı ( büzüşme )

Kumaşın boyutsal stabilitesi, bir malzemenin özellikleri ve işleme sürecinde potansiyel termal büzülme kuvveti nedeniyle kullanıldığında veya yeniden işlendiğinde kumaş boyutunun değişimini ifade eder. İyi boyutsal stabiliteye sahip kumaş birçok kez giyilir ve yıkanır, orijinal kıvrılma ve şekil değişmez ve boyutlar büzülmez veya uzatılmaz, bu da kullanıcı deneyimini etkilemez. Düşük boyutsal stabiliteye sahip olan kumaş, genellikle dikiş, ütüleme, yıkama vb. esansında büzüşür. Bunlar arasında, yıkama daralması tüketicinin çok dikkat etmesi gereken bir problemdir.

Kumaş büzülmesini etkileyen başlıca faktörler

Lifin nem emilimi, kumaş büzülmesinin doğrudan faktörüdür. İplik ve kumaş yapısının sıkılığı dolaylı büzülme faktörüdür. Yapı ne kadar katı olursa, lifin genleşmesi ipliğin şişmesine neden olur, daha sonra ipliğin çözgü yüksekliği artar ve bükülme durumundaki ipliğin uzunluğu kısalır, böylece kumaş büzülür. Bu nedenle, ipliğin bükülme ve hacim oranı arttıkça, kumaşın büzülmesi de artar.

Kumaşın işlem gerginliğinin kumaş çekmesi üzerinde de bir etkisi vardır. İşlem gerilimi artarsa, lif deformasyonu artar, iç gerilme ve yavaş elastik deformasyon artar, ardından kumaşın gevşeme ve çekme derecesi artar, bu da kumaşın büzülme oranını açıkça arttırır. Ayrıca, sıcaklık aynı zamanda kumaş büzülmesi üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir, çünkü yüksek sıcaklık, gevşeme ve genleşme etkisine ve hatta ısı büzülmesine sahiptir.

Farklı kumaş hammaddeleri büzülme oranını ve büzülme oranını etkileyecektir. Normal şartlar altında, minimum büzülme oranına sahip kumaşlar sentetik elyaf ve karışımlı kumaşlardır; ikincil keten kumaşları; orta kısım pamuklu kumaşlardır; en fazla viskoz kumaşlardır. Buna ek olarak, büzülme oranı kumaş yoğunluğundan, iplik kalınlığından, dokuma, boyama ve terbiye işleminden farklıdır. Büzülme oranı standardı için farklı tiplerde kumaşlar verilmiştir. Boyama ve apre işlemlerinde, merserizasyon gibi bazı işlemler büzülme oranını azaltabilir. Sentetik elyafın, ısıtıldığında özellikle de naylon kumaşların ısınması kolay, ısıtıldığında daha kolay büzülür, ancak sıcak ayarlarla boyutsal stabilitesini artırabilir.

Call Now ButtonHEMEN ARA