Kutulu Boncuklanma ve İlmek Çekme Cihazı

Testex kutulu boncuklanma ve ilmek çekme cihazı; genel olarak boncuklanma ve ilmek çekme test cihazı olarak tanımlanır. Belli bir zamanda kumaş üzerinde normal giyimden kaynaklanan boncuklanmayı ve ilmek çekmelerinin miktarının belirlenmesi için kullanılır.

ISO 12945-1, BS 5811, BS 8479, JIS 1058, JIS L1076, NEXT 19, IWST M152, Mark’s and Spencers P18, P19, P21A

Tüm standartların listesi için lütfen iletişime geçiniz.

Kutulu Boncuklanma ve İlmek Çekme Cihazı

[[[[]],[[]],”and”]]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

TF223

Kutulu Boncuklama ve İlmek Çekme Testi

Kumaş boncuklanması ( Pilling) nedir?

Boncuk, bir kumaş parçası üzerinde oluşan küçük bir elyaf topudur. Boncuklanma, aşınmadan kaynaklanan tekstillerin yüzeysel bir kusurudur ve bazıları için çirkin sayılır. Kumaşların yıkanması ve yıpranması, gevşek elyafların kumaş yüzeyinden dışarı çıkmaya başlamasına neden olur ve zamanla aşınma, elyafların çıkıntılı elyaf yüzeyine tutturulmuş elyafların küçük, küresel demetlere dönüşmesine neden olur. 
Bu toplar daha sonra kumaşlarımız üzerinde çok belirgin ve istenmeyen bir görünüme kavuşur ve aşınır. Bir kumaştaki boncuklanmanın ne anlama geldiğine dair kısa bir açıklama ile, bir kumaştaki boncuklanmanın giderilebileceğini ve boncuk yapma olasılığı daha düşük bazı kumaşların bulunduğunu not etmek çok önemlidir.

Kumaşta boncuklanma nedeninin analizi

Kumaş boncuklanma aslında kumaş liflerinin dolaşma sürecidir. Kumaş aşınması ve yıkanması sürecinde, sürtünme ve yıkama gibi dış kuvvetlerin sürekli etkisi altında ki ipliklerin lifleri gevşemeye başlar. Sürtünme kuvveti, elyaf mukavemetinden daha büyük olduğunda, kumaşın elyaf ucunun, kumaş yüzeyini ortaya çıkarması kolaydır ve  kumaşın kabarcığını oluşturan fenomeni oluşturmak için iplikten dışarıya doğru yavaşça kayar.

Kumaşların görünümünü etkileyecek ve kumaşların kullanım performansını azaltacak kumaş boncuklanmasının nedeninin araştırılması, gerçek üretimimiz için kesin bir yol gösterici öneme sahiptir. Kumaş boncuklanmasını etkileyen birkaç yönelge, elyaf özelliklerini, iplik yapısını, kumaş sıkılığını, terbiye ve boyama işlemlerini içerir.

Kutulu Boncuklama ve İlmek Çekme Cihazı​

ISO 12945-1, BS 5811, BS 8479, JIS 1058, JIS L1076, NEXT 19, IWST M152, Mark’s and Spencers P18, P19, P21A

Call Now ButtonHEMEN ARA